منو اصلی
اخبار > انجمن قرآن پژوهی معرفت ایجاد می‌شود


  چاپ        ارسال به دوست

در پاکستان؛

انجمن قرآن پژوهی معرفت ایجاد می‌شود

به منظور توسعه فرهنگ قرآنی، انجمن قرآن پژوهی معرفت با همکاری مؤسسه قرآنی التنزیل در پاکستان ایجاد می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، علی عباس نقوی، رییس مؤسسه قرآنی التنزیل و جعفر روناس، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور دیدار و در خصوص همکاری‌های مشترک در موضوع قرآن پژوهی و برگزاری برنامه‌های مشترک قرآنی به تبادل نظر پرداختند.

نقوی با بیان فعالیت‌های مؤسسه قرآنی التنزیل در شهر لاهور و دیگر شهرهای پاکستان گفت: هدف مؤسسه التنزیل آسان سازی روش‌های یادگیری قرآن کریم به ویژه فهم و درک آن برای نسل جوان پاکستان است.

رییس مؤسسه قرآنی التنزیل با بیان اینکه این مؤسسه چندین کتاب درسی قرآنی را تدوین و تهیه کرده است، گفت: این کتاب‌ها از جمله کتاب سه جلدی آموزش ترجمه و مفاهم قرآن کریم در مؤسسات مختلف علمی و آموزشی و مدارس ابتدایی، متوسطه و دانشگاه و برخی مدارس دینی تدریس می‌شود.

وی چاپ و نشر کتب در حوزه پژوهش‌های قرآنی را یکی از اهداف تأسیس التنزیل اعلام کرد و گفت: مؤسسه التنزیل با مدارس دینی و تشکلات دانشجویی از جمله سازمان دانشجویان امامیه و شورای وحدت مسلمین، در زمینه برگزاری کارگاه‌های مختلف قرآنی برای کودکان نوجوانان و جوانان در دو بخش دختران پسران روابط خوبی دارد.

نقوی در ادامه، خاطر نشان کرد: وفاق المدارس (مدیریت مدارس شیعه) با به رسمیت شناختن کتب قرآنی تهیه شده در مؤسسه التنزیل از آن برای تدریس در مدارس دینی استفاده می‌کند.

وی با بیان اینکه به دلیل محدودیت‌های اعمال شده پس از موج سوم ویروس کرونا همه برنامه‌های حضوری ویژه ماه مبارک رمضان لغو شده است، گفت: در حال حاضر بیشتر فعالیت‌های مؤسسه از طریق فضای مجازی و غیر حضوری برگزار می‌شود.

نقوی افزود: دامنه همکاری این مؤسسه تنها به شهر لاهور محدود نمی‌شود بلکه گستره آن به دیگر شهرهای پاکستان و همچنین ایران، هند و افغانستان نیز می‌رسد.

وی تصریح کرد: آموزش متون مفاهیم قرآن، ترجمه و تدبر قرآن، کارگاه ویژه کودکان از جمله برنامه‌های مؤسسه التنزیل در حوزه ترویج علوم قرآنی در پاکستان است.

برگزاری مسابقات قرائت تحقیق و ترتیل قرآن کریم در لاهور

در ادامه، جعفر روناس با ابراز خرسندی از فعالیت‌های خوب مؤسسه  التنزیل گفت: ظرفیت های خوبی در همکاری مشترک بین خانه فرهنگ لاهور و مؤسسه التنزیل برای رشد و گسترش فرهنگ قرآنی بین نسل جدید و جوان وجود دارد که با برنامه ریزی دقیق می توان به اهداف مورد نظر رسید.

وابسته فرهنگی ایران در لاهور با بیان مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا گفت: خانه فرهنگ کشورمان در نظر دارد در ماه مبارک رمضان یک دوره مسابقات قرآنی قرائت تحقیق و قرائت ترتیل را به طور از طریق فضای مجازی برای رده های سنی کودکان و بزرگسالان برگزار کند.

روناس با اشاره به برخی ابتکارات جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های حفظ و قرائت قرآن کریم و پژوهش‌های قرآنی پیشنهاد کرد: با توجه به اشتیاق عمومی برای انس با قرآن کریم و تعدد مؤسسات و مراکز فعال قرآنی در ایالت پنجاب تشکلی با عنوان «انجمن قرآن پژوهی» توسط آن مراکز ایجاد شود تا با نشست‌های منظم یافته و تجربیات ارزشمند خویش را به اشتراک بگذارند.

وی ادامه داد: در این راستا، خانه فرهنگ ایران در لاهور نیز برای تبادل تجربیات، زمینه برقراری ارتباط با مراکز قرانی متناظر در جمهوری اسلامی ایران را فراهم خواهد کرد.

گفتني است؛ در این نشست ظرفیت‌های همکاری فیمابین در خصوص شناسایی نخبگان قرآنی، معرفی مراکز قرآنی در پاکستان، برگزاری نشست‌های مجازی قرآنی و تقویت ارتباطات با نهادهای دولتی از جمله سازمان اوقاف ایالت پنجاب، مورد گفتگو و تبادل نظر قرار گرفت.

انتهای پیام/ص


٠٨:٤٠ - 1400/01/30    /    شماره : ٧٦٨٢٦١    /    تعداد نمایش : ٤٦٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج