صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما
پیوندهای ایران

   چاپ        ارسال به دوست

بیانیه سفارت ج. ا. ایران در بلغارستان

بیانیه سفارت ج. ا. ایران در بلغارستان در خصوص ویدئو کلیپ منتشر شده

سفارت جمهوری اسلامی ایران در صوفیا ضمن تبریک مبعث پیامبر گرامی اسلام و عید نوروز، متعاقب انتشار ویدئو کلیپی از سوی یکی از رانندگان زحمت کش ترانزیت کشورمان در خصوص مشکلات به وجود آمده برای وی در مرز رومانی و همچنین کلیپ مشابهی در خصوص توقف کامیون‌های ایرانی در مرز رومانی و بلغارستان، موارد زیر را به اطلاع مردم شریف ایران می رساند:

1- پیرو شیوع کرونا در جهان، اکنون اروپا به یکی از کانون‌های اصلی درگیری با این بیماری تبدیل شده و مقررات سختگیرانه ای در مرزهای کشورهای اروپایی برقرار شده است که شامل اتباع اروپایی هم می‌شود. با توجه به این شرایط، وزیر بهداشت بلغارستان با صدور دستور العملی از ساعت 00:00 تاریخ 18 مارس 2020 ورود اتباع تعداد زیادی از کشوها اعم از کشورهای اروپایی همچون آلمان، فرانسه و بریتانیا و همچنین اتباع کشورمان به خاک بلغارستان را در راستای مقابله با شیوع کرونا به طور موقت ممنوع اعلام نمود.

2- با توجه به شرایط فوق و بر اساس برنامه ریزی به عمل آمده، این سفارت از یک ماه گذشته با تشکیل کمیته مدیریت بحران و برقراری کشیک شبانه روزی در آماده باش کامل قرار گرفت و حتی کارشناسانی را بصورت ۲۴ ساعته با شماره تلفن‌های مشخص اعلام نمود  تا هرگونه موارد احتمالی را پیگیری نمایند.

3- این سفارت طی اقدامات به عمل آمده در نتیجه رایزنی‌های فشرده با مقامات ذیربط بلغارستان موفق گردید در هفته گذشته تمامی‌کامیون‌های متوقف شده در مرز رومانی با بلغارستان شامل  2 گروه از کامیون‌های ایرانی  متوقف شده (یک کاروان مرکب از 16 کامیون و یک کاروان مرکب از 13 کامیون) را با همکاری و اسکورت پلیس محل به مرز بلغارستان با ترکیه منتقل نماید. گروه اول پس از هماهنگی‌های انجام شده و تلاش ارزنده سفارت کشورمان در آنکارا موفق به عبور از مرز و ورود به خاک ترکیه شد. گروه دوم توسط مسئولین گمرک مستقر در مرز ترکیه با عنوان اینکه رانندگان می‌بایست دوره 14 روزه قرنطینه را طی نمایند و سپس وارد خاک ترکیه شوند، در مرز ترکیه متوقف و از ورود آنها به خاک ترکیه موقتا ممانعت به عمل آمد، که این موضوع نیز با تلاش های سفارت جمهوری اسلامی ایران حل و رانندگان مذکور اجازه عبور از خاک ترکیه را اخذ نمودند.

4- روز گذشته این سفارت به محض دریافت اطلاعات پیرامون موج سوم کامیون‌های ایرانی که در مرز رومانی با بلغارستان مستقر بودند مجددا همانند موارد قبلی مذاکرات خود را با مقامات بلغاری انجام داد و نهایتاً توافق گردید که برای این گروه نیز تسهیلات عبور از خاک بلغار به همراه اسکورت پلیس محل، علیرغم وجود مقررات شدید منع ورود به خاک بلغارستان، در نظر گرفته شود. منتهی مقامات بلغاری صدور این مجوز را منوط به پذیرش گروه دوم از کامیون‌های ایرانی که در مرز با ترکیه اجازه ورود به خاک ترکیه به آنها داده نشده بود و عدم تجمیع بیش از حد در خط صفر مرزی بلغارستان با ترکیه نمودند و اعلام کردند که به محض اینکه دولت ترکیه به گروه دوم کامیون‌های ایرانی اجازه عبور دهد، آمادگی دارند که مجوز عبور گروه سوم کامیون‌های ایرانی را بلافاصله صادر نمایند. با توجه به حل مشکل گروه دوم و اخذ اجازه عبور از خاک ترکیه، موضوع طی یادداشتی به مقامات بلغارستان منعکس گردید و درخواست صدور مجوز برای گروه سوم رانندگان گردید که موضوع در دست پیگیری است.

لازم به ذکر است این اقدام در حالی انجام شد که در حال حاضر صف های چند کیلومتری کامیون‌های متعلق به کشورهای مختلف در مبادی مرزی بلغارستان از جمله مرز با رومانی تشکیل شده اند و تا کنون اجازه ورود به خاک این کشور را دریافت نکرده اند.

5- تلفنی که راننده عزیر در کلیپ منتشره ادعا نموده که با آن تماس گرفته مربوط به این سفارت نبوده و همانطور که ذکر گردید  این سفارت از ابتدای شروع بحران و از حدود یک ماه گذشته در آماده باش کامل قرار گرفته و کارشناسانی را بصورت ۲۴ ساعته با شماره تلفن‌های مشخص اعلام کرده تا موارد احتمالی را پیگیری نمایند: این شماره تلفن عبارت است از: 00359879810382

همچین این شماره تماس از طرق مقتضی از جمله از طریق کانال های فضای مجازی ایجاد شده از سوی این سفارت برای ارتباط هرچه بهتر با رانندگان عزیز کشورمان و حل سریعتر مشکلات آنها به اطلاع آنها رسانده شده است.

6- متعاقب پخش کلیپ مذکور در فضای مجازی و اطلاع سفارت بلافاصله از طرق مختلف شماره تلفن راننده پخش کننده کلیپ اخذ و با وی و همچنین سایر رانندگان متوقف شده در مرز رومانی با بلغارستان از سوی این سفارت ارتباط برقرار گردید(حدود 14 راننده) و درعین حال به صورت همزمان مذاکرات برای حل مشکل با مقامات ذیربط بلغارستان آغاز شد،که نتیجه آن در بند 4 ذکر گردید.

 7- این سفارت کماکان و به صورت شبانه روزی ضمن پیگیری وضعیت رانندگان زحمتکش کشورمان آماده دریافت هرگونه اطلاعات در این رابطه می‌باشد. به منظور هماهنگی بهتر در این گونه موارد از تمامی نهادهای ذیربط به خصوص شرکت های حمل و نقل در کشور مجددا درخواست می‌گردد سریعا اطلاعات دقیق از مشخصات رانندگان، محموله، مسیر بازگشت، مرزهای بازگشت و ... را به این سفارت ارائه دهند تا بتوان در اسرع وقت در رایزنی با مقامات محل زمینه عبور آنها از مرز را تسهیل نمود.

در پایان برای ملت سرافراز میهن اسلامیمان عزت، سربلندی، صحت و سلامتی و غلبه هر چه سریعتر بر کرونا را از درگاه خداوند منان مسئلت داریم.


١٥:٥٦ - سه شنبه ٥ فروردين ١٣٩٩    /    شماره : ٧٤٧٠٣٥    /    تعداد نمایش : ٨٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پیوندهای بلغارستان

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 342888 | بازدید امروز : 40 | کل بازدید : 481899 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 0.8281