صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما
پیوندهای ایران

   چاپ        ارسال به دوست

حقوق بین الملل؛ حقیقتی فراموش شده در خصوص موضوع فلسطین

روز قدس؛ نماد وحدت مسلمانان در برابر نقض آشکار حقوق بین الملل

روز جهانی قدس، با گذشت نزدیک به چهل سال از زمان اعلام آن از سوی امام خمینی (ره)، به فرصتی وحدت بخش در مقابله با نقض آشکار حقوق بین الملل از سوی رژیم اسرائیل در جهان تبدیل شده است.

تلاش برنامه ریزی شده رژیم اسرائیل برای یهودی سازی کامل قدس و نابودی هویت تاریخی و تمدنی قدس شریف وضعیت ناگوار و دردناکی را ایجاد نموده است. تداوم و توسعه شهرک‏سازی‌، کوچاندن اجباری ساکنان غیریهودی فلسطین بویژه بیت ‏المقدس، اقدامات تجاوزکارانه علیه مناطق مختلف فلسطین، کشتار کودکان، زنان و مردان بی ‏دفاع، شکنجه زندانیان بیگناه، تحمیل محاصره ضد انسانی طولانی مدت و بسته شدن نقاط عبور مرزی و گذرگاه ها، قطع ارسال مواد غذایی و دارویی، افزایش تعداد بازداشت شدگان و تعرض به مبارزان و ساکنان فلسطینی در این مناطق از جمله اقدامات ضد انسانی این رژیم است که همچنان علیه مردم مظلوم فلسطین اعمال می‏ گردد.

این اقدامات، رژیم اسرائیل را به ناقض آشکار حقوق بین الملل و مصوبات مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل متحد تبدیل نموده است. تا کنون قطعنامه های زیادی از سوی سازمان ملل متحد علیه اسرائیل صادر شده است. اما این رژیم با برخورداری از حمایت آمریکا به جنایات خود ادامه داده است. سوء استفاده آمریکا از حق وتو تا کنون مانع از آن شده است که شورای امنیت اقدام جدی علیه اسرائیل اعمال کند. تا کنون ایالات متحده حدود 50 بار قطعنامه های شورای امنیت علیه رژیم اسرائیل را وتو کرده است.

در ادامه تلاش می شود تنها به چند مورد از اقدامات مغایر حقوق بین الملل رژیم اسرائیل اشاره گردد:

الف- آواره سازی ساکنان فلسطین:

اقدامات رژیم صهیونیستی در قبال مردم بی گناه فلسطین از مصادیق آشکار جرایم قابل پیگیری در دادگاه کیفری بین المللی است. جنایاتی از قبیل آواره سازی ساکنان فلسطینی و آپارتاید طبق ماده 7 اساسنامه ICC از مصادیق جنایت علیه بشریت محسوب می شوند. همچنین کشتار مردم غیر نظامی، تخریب اموال و خانه های فلسطینیان و مهاجرت و اسکان یهودیان به سرزمین های فلسطینیان طبق ماده 8 اساسنامه از مصادیق جنایت جنگی هستند. اسرائیل عضو ICC  نیست اما فلسطین در آوریل 2015 به عضویت این دادگاه در آمد با این هدف که زمینه محاکمه افرادی که سرزمین های اشغالی مرتکب این جنایت شده اند را فراهم کند.

ب- توسعه شهرک سازی:

گسترش شهرک ها از سوی رژیم اسرائیل نیز مغایر با قطعنامه های شورای امنیت است. اسرائیل هیچ گامی برای توقف شهرک سازی ها در سرزمین های اشغالی بر اساس قطعنامه 2334 شورای امنیت بر نداشته است. در این قطعنامه که با رای مثبت 14 عضو شورای امنیت و تنها با رأی ممتنع آمریکا به تصویب رسید، شهرک سازی در سرزمین های اشغالی فلسطین تقبیح و «فاقد مشروعیت قانونی» توصیف شده است.

پ- اعلام بیت المقدس به عنوان پایتخت:

در سال 1980، رژیم اسرائیل با تصویب قانونی بیت المقدس را به عنوان پایتخت اعلام کرد. متعاقب این اقدام، شورای امنیت سازمان ملل با تصویب قطعنامه های 476 و 478 این اقدام را محکوم و قانون مصوب پارلمان اسرائیل را باطل اعلام کرد و از رژیم اسرائیل خواست تا به قطعنامه های سازمان ملل و مقررات حقوق بین الملل گردن نهد. این قطعنامه های شورای امنیت همچنین كسب مالكيت يك سرزمين با زور از سوی رژیم اسرائیل را غيرقابل قبول دانستند.

قطعنامه ها و اسناد متعدد دیگری نیز وجود دارند که بیت المقدس شرقی را به عنوان سرزمین اشغال شده معرفی کرده اند. قطعنامه های 242، 250، 251، 252، 267، 271، 446، 1435 و 2334 از رژیم اسرائیل خواسته اند که اشغال بیت المقدس شرقی، غزه و کرانه باختری را پایان دهد. در قطعنامه های متعدد مجمع عمومی سازمان ملل نیز تاکید شده است که حضور اسرائیل در بیت المقدس شرقی مصداق اشغال نظامی است و مقررات کنوانسیون چهارم ژنو قابل اعمال در این مناطق است.

در اینجا لازم است به اقدام  آمریکا در شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا به این شهر که در مغایرت کامل با حقوق بین الملل و مصوبات شورای امنیت سازمان ملل بود نیز اشاره شود. قطعنامه 478 شورای امنیت سازمان ملل از همه کشورها خواسته تا نمایندگی های دیپلماتیک خود را در بیت المقدس مستقر نکنند.لذا اقدام آمریکا به معنای بی اعتنایی به حقوق بین الملل و مطالبه قانونی و مشروع مردم فلسطین برای داشتن کشوری مستقل است.

ج- اشغال بلندی های جولان: 

شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه شماره 497 در سال 1981 با اشغال بلندی‌های جولان توسط اسرائیل مخالفت و تصمیم اسرائیل مبنی بر اعمال حاکمیت و قوانین خود در بلندی‌های جولان را فاقد اعتبار قانونی در عرصه بین‌المللی دانست.

مهم تر از آن، اقدام اخیر و یکجانبه آمریکا در شناسایی حاکمیت رژیم اشغالگر قدس بر بلندی‌های جولان می باشد که مصداق نقض فاحش قواعد، اصول و قواعد بین‌المللی است. این اقدام آمریکا متعاقب شناسایی غیرقانونی و یکجانبه قدس شریف به عنوان پایتخت اسرائیل ، مبیّن نقض سیستماتیک حقوق بین الملل از سوی دولت آمریکا قلمداد می‌شود.

این موارد تنها چند نمونه از اقدامات مغایر با قواعد، اصول و قواعد بین‌المللی رژیم اسرائیل و متحد استرانژیک آن یعنی دولت آمریکا است.

طرح موسوم به معامله قرن نیز با توجه به تحلیل رفتار تاریخی آمریکا و رژیم اسرائیل، چیزی جز در راستای نابودی کامل آمال و آرزوی مردم فلسطین و در راستای حمایت یکجانبه از رژیم اسرائیل نخواهد بود.

مردم فلسطین در کارنامه خود دو الگوی متفاوت را تجربه کرده اند و میزان تناسب آن با شرایط خویش را دریافته اند. یکی مقاومت و یکی مذاکره که نتایج هر دو پیش روی افکار عمومی جهان قرار دارد. هم اکنون مقاومت در فلسطین  تبدیل به یک فرهنگ و بخش جدایی ناپذیری از هویت ملی مردم فلسطین شده است.

جمهوری اسلامی ایران ضمن تأکید بر مقاومت به عنوان تنها راه نجات مردم فلسطین و اعلام همبستگی کامل خود با آرمان ملت فلسطین، بار دیگر مسئولیت مهم جامعه بین المللی به ویژه سازمان ملل متحد در پایان دادن به اشغال سازمان یافته سرزمین فلسطین و قدس شریف و کمک به مردم این سرزمین در تعیین سرنوشت خود و تشکیل دولت مستقل فلسطین به پایتختی بیت المقدس را مورد تاکید قرار می دهد.


١٢:٥٩ - جمعه ١٠ خرداد ١٣٩٨    /    شماره : ٧٣١٠٣٢    /    تعداد نمایش : ١٣٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پیوندهای بلغارستان

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 342887 | بازدید امروز : 39 | کل بازدید : 481898 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 0.9063