منو اصلی
اخبار > سمینار «مرد میدان» در مسجد ایرانیان هندوستان برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

سمینار «مرد میدان» در مسجد ایرانیان هندوستان برگزار شد

به پاس بزرگداشت دومین سالگرد سردار رشید اسلام شهید سلیمانی، سمیناری با عنوان «مرد میدان» در مسجد ایرانیان بمبئی هندوستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به مناسبت بزرگداشت دومین سالگرد سردار رشید اسلام شهید سلیمانی سمیناری با عنوان «مرد میدان» در مسجد ایرانیان بمبئی هندوستان همزمان با ایام شهادت دخت گرانقدر پیامبر اسلام با حضور ابوالفضل محمد علیخانی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در بمبئی، آشوری وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در بمبئی، حجت الاسلام و المسلمین فیاض باقر حسینی رئیس مجتمع علما و خطبای بمبئی، حجت الاسلام و المسلمین حسین مهدی حسینی معاون شورای علمای هند، حجت الاسلام و المسلمین اختر عباس جان از لکهنو هند، حجت الاسلام و المسلمین محمد رضوی کراروی و دیگر اندیشمندان و علمای مقیم شهر بمبئی و جمع کثیری از علاقمندان به ایران اسلامی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین فیاض باقر حسینی رئیس مجتمع علما و خطباء بمبئی ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری و عزای حضرت فاطمه(س) و همچنین شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس گفت: شهید قاسم سلیمانی و یارانشان از آن انسان‌هایی بودند که برای دفاع از حرم و آرمان‌های مقدس شیعیان در جبهه‌های جنگ علیه پلیدترین افراد که تکفیری‌ها بودند به مبارزه پرداختند و در نهایت به فیض شهادت نائل شدند.

وی در ادامه با اشاره به ویژگی‌های بارز و نمونه سردار شهید سلیمانی بیان داشت: سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی اسوه ساده زیستی و شهامت بود. انسان‌های مؤمن همیشه امید شهادت و رسیدن به رضای او هستند و ایشان یکی از آنها بود که اصلاً به دلبستگی به دنیا نداشت و همه تلاش وی در راستای فرامین رهبر معظم انقلاب اسلامی بود که با شهامت انجام می‌داد. ایشان با رشادت‌های خود در جبهه‌های تکفیری‌های داعش مبارزه نمود و آنها را منهدم و از صفحه روزگار محو کرد و در مقابل آمریکای جنایتکار دست به عملی وقیحانه زد و فردی که نمادی از صلح و آرامش بود را به درجه رفیع شهادت رساند.

حجت الاسلام و المسلمین مولانا اختر عباس جان خطیب برجسته هندی از شهر لکنهو نیز اظهار داشت: خداوند در قرآن مجید وعده داده است که خون شهیدان هیچگاه به هدر نخواهد رفت. امروزه در دنیا شاهد برگزاری مراسم‌های باشکوهی از بزرگداشت آن سردار رشید اسلام و ابومهدی المندس و یارانشان هستیم و استکبار با عمل وقیحانه و سخیف خود تنها باعث آن شد که وجدان‌های خفته بیدار شوند و علیه استکبار شعار دهند و از آن بیزاری بجویند.

وی با اشاره به نبرد سردار دل‌ها در مقابل گروه‌های تکفیری به ویژه داعش جنایتکار گفت: گروه‌های تکفیری به دست استکبار جهانی خلق شده‌اند تا با اقدامات وحشیانه خود باعث خدشه دار شدن دین مبین اسلام شوند. داعش یکی از بدترین گروه‌های تکفیری بود که حتی اعلام کرده بود که می‌خواهد به هند ضربه بزند و اگر شهید سلیمانی و شهدای دیگر مدافع حرم نبودند، تکفیری‌ها و افراط گرایی ها امروز در هند اقدامات وحشتناک انجام داده بودند. جانفشانی سردار دل‌ها سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس و دیگر یاران باوفایشان باعث شد ما امروزه در صلح و آرامش زندگی کنیم.

سپس حجت الاسلام و المسلمین محمد رضوی کراروی دیگر سخنران برنامه گفت: تفاوت بسیار زیادی برای بزرگداشت شهید و بزرگداشت فردی که از دنیا رفته است وجود دارد. در مراسم و مجالس ترحیم مردم شرکت می‌کنند تا از طریق قرائت قرآن مجید و همچنین استماع سخنرانی ثوابی به اموات برسد اما در مراسم بزرگداشت شهید افراد برای شفاعت در روز محشر حاضر می‌شوند. همه ما در مجالس امام حسین و ائمه اطهار برای گرفتن شفاعت در روز محشر حاضر می‌شویم و معتقدیم که شهیدان هیچگاه نمرده اند بلکه تا ابد زنده هستند. بزرگداشت یادواره شهید سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و یارانشان در حقیقت بزرگداشت خوبی‌ها و بهترین‌ها است.

در ادامه آشوری وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در بمبئی ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام شهادت یگانه دخت پیامبر اعظم و همچنین دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی و ابو مهدی المهندس و یارانشان بیان داشت: شهید و شهادت مسئله‌ای است که سال‌ها نیاز به تفکر و تأمل در این موضوع دارد و باید بدانیم که افراد و اشخاصی خاص هستند که در این زمره قرار می‌گیرند. چنانچه در قرآن کریم نیز بدان اشاره شده است. خداوند سبحان در قرآن مجید می‌فرماید به که کسانی که در راه خداوند کشته می‌شوند، اموات نگویید بلکه آنها زنده هستند ولی شما آن را درک نمی‌کنید. هنگامی که شهید سلیمانی حی و حاضر بودند سالهای متمادی در جبهه‌های جنگ بود و از انقلاب اسلامی دفاع می‌کرد و درپی آن به مناطق دفاع حرم اهل بیت برای مبارزه با تفکیری ها عازم شد بسیاری از مردم دنیا نسبت به ایشان شناخت نداشتند، اما هنگامی که به مقام شهادت رسید و به قول خودشان در بیابان‌ها می‌رفت تا به حضرت حق برسد، بالاخره به وصال معشوق رسید. میلیونها جمعیت از گوشه و کنار این جهان برای او گریستند.

وی در ادامه سخنرانی خود افزود: خداوند باری تعالی انسان‌های خالص را گلچین می‌کند و از میان این جامعه هفت میلیاردی که در روی کره زمین است افراد اندکی هستند که خداوند آنها را گلچین می‌کند که شهادتشان به مراتب می‌تواند احیاگر دین اسلام و شیعیان جهان باشد. پس زندگی وشهادت این بزرگواران می‌تواند اسوه و الگوی برای ما باشد. استکبار جهانی تصور کرده است که با شهادت این بزرگمرد به اهداف خویش برسد ولی مشاهده کرد که معکوس شد، استکبار فهمید که تمامی آزادی خواهان جهان اعم از مسلمان و غیر مسلمان از شهادت سردار بیدار شدند.

همچنین ابوالفضل محمد علیخانی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در بمبئی نیز اظهار داشت: اولین شهید حامی ولایت و امامت و دفاع از نبوت در حقیقت حضرت فاطمه زهرا (س) هستند و راهی که شهیدان از صدر اسلام تاکنون پیمودند و آینده نیز می‌پیمایند همگی تاسی به راه یگانه دخت پیامبر اعظم می‌باشد. سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس و دیگر شهدا کارهای عظیمی را از خویش به جای گذاشته‌اند که در آینده ثمرات آن را خواهیم دید. نهضت امام حسین و اهداف قیام آن حضرت به قدری تأثیر گذار است که همه شهدا با تاسی از سید و سالار شهیدان گام در راه احیای دین مبین اسلام گذاشته‌اند و توانستند تأثیر گذار باشند.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین سید حسین مهدی حسینی بیان داشت: فکر امام و رهبری، شاکله اصلی مکتب شهید سلیمانی را شکل می‌دهد و بر مبنای همین اندیشه بود که شهید سلیمانی همواره رسیدن به سعادت و خوشبختی را در گرو باور به ولایت فقیه و رهبری می‌دانست. امروزه دشمنان اسلام همگی خواهان ضربه به اتحاد مسلمانان و تضعیف آنها هستند و همواره از گروههای تکفیری و گروههای دیگر که ایده و عملشان هیچ سنخیتی با دستورات جامع دین مبین اسلام ندارد حمایت و پشتیبانی گسترده می‌کنند. شهید سلیمانی راه عزت را پیمود و توانست یکی از بدترین گروه‌ها که خدشه به چهره دین اسلام وارد کرده بود را از صفحه روزگار حذف کند. ما باید با تاسی از ایشان راه ایشان را ملاک خود قرار دهیم و در این مسیر حرکت کنیم.

اين مراسم با رژه بسیجیان در محوطه مسجد و ادای احترام نظامی به تمثال سردار دل‌ها شهید حاج قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس و قرائت دعای ظهور امام عصر به پایان رسید.

پس از آن حاضران مهمان سفره یگانه دخت پیامبر عظیم الشان اسلام بودند که از طرف جوانان انقلابی به صورت خود جوش تهیه شده بود.

شایان ذکر است که در این مراسم علاوه بر سخنرانان علما و اندیشمندان اسلامی حجت الاسلام و المسلمین روحی ظفر امام جمعه موقت مسجد خوجه های بمبئی، حجت الاسلام و المسلمین سید محمد موسوی امام جماعت آرام باغ خوجه هند، حجت الاسلام و المسلمین غلام عسکری امام جمعه مسجد هلاپل هند، حجت الاسلام و المسلمین عادل حسین زیدی امام جماعت مسجد امامیه، حجت الاسلام و المسلمین مختار بوجانی مبلغ جماعت خوجه هند، حجت الاسلام و المسلمین صابر رضا مبلغ و دیگر اندیشمندان نیز در جلسه حضور داشتند.

علاقمندان برای مشاهده و بهره برداری از این سمینار می‌توانند به آدرس https://www.youtube.com/watch?v=OqhIkXrkHHE مراجعه فرمایند.

انتهاي پيام/


٠٩:٠٠ - چهارشنبه ٢٢ دی ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٧٨٧٥    /    تعداد نمایش : ٩٧خروج