English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٢٧ دی ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

در دهلی‌نو برگزار شد؛

کنفرانس بین‌المللی «بررسی روندهای اخیر، الگوها و سهم تاریخ و باستانشناسی»

با همکاری مشترک رایزنی فرهنگی ایران در دهلی، مرکز تاریخ و باستانشناسی انجمن اسیایی تحقیقات علوم اجتماعی با همکاری موزه ملی بریتانیا و مرکز فرهنگی سارس سریلانکا، کنفرانس بین‌المللی «بررسی  روندهای اخیر، الگوها و سهم تاریخ و باستانشناسی» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با همکاری مشترک رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی ، مرکز تاریخ وباستانشناسی  انجمن اسیایی تحقیقات علوم اجتماعی  با همکاری موزه ملی بریتانیا و مرکز فرهنگی سارس سریلانکا ، کنفرانس بین المللی با موضوع بررسی روندها، الگوهها وسهم تاریخ وباستانشناسی ، با حضور وارائه مقاله  بیش از شصت تن از اساتید و پژوهشگران تاریخ وباستانشناسی از کشورههای هند ، سریلانکا و انگلیس ،برگزار گردید.

در مراسم افتتاحیه این کنفرانس که به صورت آنلاین برگزار می گردید ، پروموت کومار ، ریس انجن تاریخ وباستانشناسی هند ، خانم پرفسور پراشانتی ناراگودا؛ رئیس اتحادیه آسیای جنوبی برای همگرایی منطقه ای؛ سری لانکا ؛ خانم بیشنو کوماری گورونگ، معاون دبیر اتحادیه آسیایی برای تحقیقات علوم اجتماعی، دهلی نو،رضا عباس،  مسئول بنیاد تحقیقات سکه شناسی، تاریخ و فرهنگ هند، شهر پونا، هند ،هارتوینگ فیچر، مسئول موزه انگلیس، لندن ،و ربانی رایزن فرهنگی سخنرانی کردند.

پروموت کومار در سخنرانی خود با اشاره به تلاش های انجمن تاریخ وباستانشناسی هند جهت توسعه تعاملات وهمکاری های علمی پژوهشی خود با سایر نهادهای علمی بین المللی اظهار داشت ؛ امروزه ایده ها و دستاوردهای جدیدی در حوزه تاریخ نگاری و باستانشناسی شکل گرفته است که الزاما مراکز تحقیقاتی را وامی دارد تا در قرن 21 که قرن ارتباطات و دهکده جهانی است این تجربیات را به  دلیل پیوستگی حوزه تاریخ وباستانشناسی ،با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

وی با اشاره به سیاست دولت هند در حفظ میراث تاریخی هند خاطرنشان ساخت ،از آنجا که مطالعات تاریخی وباستان شناسی در هند بخشی از دامنه مطالعات تاریخی ،تمدنی و باستانشناسی  آسیایی است لذا برپایی اینگونه کنفرانس ها وانجام پژوهش ها و تحقیقات مشترک  میان مراکز مطالعات تاریخی این کشورها در کشف و تحلیل درست پدیده های تاریخی وبهره گیری از آن مفید و موثر خواهد بود.وی ضمن تشکر از همکاری ومشارکت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی در برپایی این کنفرانس ابراز امیدواری کرد تعاملات وهمکاری های تنگاتنگی در آینده  بین نهادهای علمی و تحقیقاتی هند وایران در حوزه های مطالعات تاریخ وباستانشناسی شکل گیرد.

ربانی رایزن فرهنگی در سخنان افتتاحیه خود در این کنفرانس اظهار داشت ؛ پرداختن به مقولة تاريخ به دلیل سهم آن  در تكوين و انباشت دانش بشري و موقعیت هستی‌شناختی آن در تأویل و فهم  رویداد های گذشته همواره از اهمیت برخوردار بوده  است وعلم تاریخ  نگاری رویکرد پُرکاربردی برای کسب خودآگاهی و دیگرشناسی محسوب می گردد . وی افزود ؛ تاریخ مثل زنجیر محکمی است که ما را با بنیان‌ها و هویت گذشته مرتبط می‌نمایدو غفلت و سهل‌انگاری در مطالعه درست تاریخ وباستانشناسی می‌تواند تبعات وآثار وزبان های بسیاری را  به دنبال داشته باشد .

رایزن فرهنگی با اشاره به توسعه دامنه تاریخ نگاری و دگرگونی‌هایی که امروزه در شرح وظایف مورخ و باستان‌شناس و تعریف علم تاریخ و باستان‌شناسی ایجاد شده است  خاطرنشان ساخت ؛ هر یافته  تاریخی و باستانشناسی حامل پیام‌ها و ارزش‌های گوناگونی در زمینه‌های فرهنگی، تاریخی، هنری و مانند آن بوده و این یافته‌ها در حقیقت مدارک، شواهد و اسنادی هستند که پایه و اساس مطالعات علمی را تشکیل می‌دهند و ماده خامی برای پژوهش‌ها و تحقیقات دانشمندان فراهم می‌سازند .

 وی افزود ؛  مطالعات تاریخی زمانی می تواند مفید و سودمند باشد که یک  محقق و پژوهشگر تاریخی و باستانشناس گذشته را به حال و آینده پیوند زند و مطالعاتش در گذشته متوقف نشود. .مورخان نباید در گذشته بمانند  حتی می توان گفت که مورخ نمی تواند در «گذشته» بماند چرا که گذشته هرگز تماما در اختیار ما نیست واگر نتوانیم از این مرز تاریخ  عبور کنیم کارهای مطالعاتی  غیر مفید و غیر قابل کاربرد خواهد بود.

ربانی مهم ترین ویژگی مناسبات ایران وهند را  مربوط به تاریخ ومیراث تاریخی فرهنگی برشمرد ویادآورشد ؛ایران و هند، امروزه صرفنظر از مناسبات جاری سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خود  از یک سرمایه عظیم تحت عنوان میراث مشترک تاریخی برخوردارند که  قطعا این تجربه تاریخی که نمونه ارزشمند وموفق از تاریخ روابط بین الملل محسوب می گردد زمانی مفید و موثر خواهد بود که پژوهشگران ومحققان تاریخ بتوانند این تجربه تاریخی را به فرصتی جهت توسعه وتحکیم روابط و مناسبات امروز دو کشور تبدیل نمایند.

وی ضمن اعلام آمادگی جهت توسعه همکاری های علمی وپژوهشی مشترک در حوزه های مشترک تاریخی با اشاره به  دانش و ترجمه های ارزشمندی که مراکز علمی دو کشور در حوزه مطالعات و پژوهش های تاریخی و باستانشناسی به دست آورده اند خواستار گسترش همکاری های نزدیک مراکز علمی و دانشگاهی ایران وهند در حوزه های تاریخی و باستانشناسی از طریق تاسیس  انجمن علمی مشترک تاریخ وباشتانشناسی ایران وهند گردید تا  از این طریق  بتوان مجموعه ای از همکاری های علمی ،پژوهشی را سامان داد.

در ادامه مراسم افتتاحیه بیش از شصت مقاله توسط اساتید و پژوهشگران در حوزه های مختلف مباحث تاریخی و باستانشناسی ارائه می گردد. مباحثی همچون ، کتیبه نوبیسی و هنرهای آسام باستان ؛  صفحات مسی موزه دهلی ،  جنس شناسی ماهابارتا ، تاریخ فرهنگ ؛ بررسی مدل مودر هند باستان ؛  مهارت های فنی با محوریت اقتصادی هند باستان ؛  شهر فراموش شده بودی ماندو ؛  هنر و معماری در عهد باستان؛  دستاوردهای تازه تحقیقات هنر پیش از تاریخ و سایر موضوعات پرداخته می شود.


انتهای پیام/م

 


١٣:٠٣ - جمعه ١٧ دی ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٧٧٧٩    /    تعداد نمایش : ١١٢خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
شهید حاج قاسم سلیمانی یکی از قهرمانان بزرگ تاریخ است
شهید سلیمانی نمونه کامل انسان تربیت شده در مکتب اسلام است
ترجمه انگلیسی کتاب «حکمت‌نامه عیسی بن مریم(ع)» منتشر شد
عرضه 250 عنوان کتاب در سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب دوحه
تعامل و تقویت اتحاد بین ادیانی بهترین راهکار مقابله با دشمنان بشریت است
اقدامات رایزنی فرهنگی ایران در تانزانیا در دومین سالگرد شهادت سردار دلها
اعطای فرصت مطالعاتی و دوره‌های دانش افزایی در ایران
برگزاری مراسم دومین سالگرد سردار در لبنان/ اهتراز پرچم مقاومت + عکس
برپایی نمایشگاه «آخرین انقلاب» در جزیره کرت» در موزه آتن
انتشار مقاله «قاتلان سردار سلیمانی کجا هستند؟» در اوگاندا
ششمين نشست تبیین اندیشه‌های مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم برگزار شد
دومین شماره پادکست «تاکسی ایتالیا» منتشر شد
مستند «سفر به سرزمین خویشاوند» از رسانه ملی ایران پخش شد
هجدهمین دوره آموزش مجازی زبان فارسی در ژاپن پایان یافت
برگزاری کارگاه آموزشی «اصلاح مکالمات پایه‌ای» در لاهور
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  همایش «بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی: مدافع آزادی، امنیت و زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان» برگزار و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی ایران، رهبران ادیان توحیدی از کشورهای سوریه، لبنان، عراق و ایران، سخنرانی کردند.

 • بازدید رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از خبرگزاری تسنیم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امروز (7 دی‌ماه) از تحریریه خبرگزاری تسنیم بازدید کرد.

 • سفر یک روزه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به قم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور در سفر به قم ضمن زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) با جمعی از مراجع تقلید، علما و شخصیت‎های حوزوی دیدار و گفت‌وگو کرد که در این دیدارها بر ضرورت صدور انقلاب با انتقال معارف اسلامی و سواد عمیق قرآنی، روایی و تاریخی به جهانیان، تأکید شد.

 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.