صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما
پیوندهای ایران

   چاپ        ارسال به دوست

پخش زنده در فیسبوک

برگزاری نشست آنلاین "روز جهانی قدس"

 

به همت  سفارت و رایزنی فرهنگی ج. ا. ایران در بلغارستان و با مشارکت سفارت خانه های فلسطین و سوریه در این کشور، به مناسبت گرامیداشت "روز جهانی قدس"، یادگار ماندگار حضرت امام خمینی (ره) نشست آنلاینی با موضوع «روز جهانی قدس؛ نماد خیزش جهانی علیه توطئه معامله قرن» در روز جمعه مورخ 2 خرداد 1399 برگزار شد و همزمان از صفحات اجتماعی رایزنی فرهنگی در شبکه اجتماعی فیسبوک به صورت زنده پخش شد. در این نشست سفرای جمهوری اسلامی ایران،  فلسطین و سوریه در بلغارستان به ایراد سخنرانی پرداختند.

سید محمد جواد رسولی، سفیر کشورمان در بلغارستان، در سخنان خود روز جهانی قدس را ابتکاری هوشمندانه از سوی امام خمینی (ره) در راستای عدم فراموشی و مقابله با به حاشیه راندن موضوع فلسطین و قدس شریف دانست که پس از گذشت چهل سال، امسال به فرصتی وحدت بخش برای مقابله با توطئه ننگین «معامله قرن» ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، در سطح جهان تبدیل شده است، طرحی که آشکارا در تعارض با حقوق و قوانین بین المللی قرار دارد.

وی در ادامه ضمن بر شمردن موارد مغایرت معامله قرن با حقوق بین الملل و قطعنامه های بین المللی،  این طرح را در راستای نابودی کامل آمال و آرزوهای مردم فلسطین و حمایت یکجانبه از رژیم صهیونیستی دانست.

 سفیر کشورمان هدف از این توطئه ننگین را قانونی کردن اشغال سرزمین های فلسطین، تضعیف هر چه بیشتر دولت و تشکیلات فلسطینی، نادیده انگاشتن مسأله آوارگان و در یک کلام، به فراموشی سپردن موضوع قدس شریف دانست، موضوعی که جلوگیری از وقوع آن، یکی از دلایل اصلی نامگذاری «روز قدس» بوده است .

رسولی در این رابطه بیان داشت: «طراحی هوشمندانه و دوراندیشانه روز جهانی قدس از سوی امام خمینی (ره) در راستای خنثی سازی چنین توطئه هایی برای فراموشی قدس بود. سال های متمادی است که سعی می شود مسئله قدس به انحای مختلف فراموش شود و طرح معامله قرن نیز جدیدترین اقدام در این راستا است. اما  برگزاری مراسم روز قدس درست تیری به قلب این توطئه است.»

سفیر کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت، اقدامات یکجانبه آمریکا به نفع رژیم اسرائیل باعث شده تا فلسطینیان و اکثر دولت ها و ملت های جهان نسبت به حسن نیت آمریکا در اجرای طرح صلح ادعایی اش، شک و تردید داشته باشند. حمایت های همه جانبه آمریکا از اسرائیل منجر به گستاخی هرچه بیشتر رژیم اشغالگر قدس شده است و هم اکنون این رژیم  بدنبال رسمی کردن اشغال بخش های از  اراضی فلسطینی ها در مناطق اشغالی 1967 است.

وی در ادامه با اشاره به نقش برجسته شهید سردار سلیمانی در راستای تحقق آرمان ملت مظلوم فلسطین عنوان داشت این فرمانده شهید، همه زندگی خود را در حمایت و پشتیبانی از آرمان ملت فلسطین به سر برد به نحوی که یکی از شخصیت های فلسطینی سردار سلیمانی را «شهید قدس» نامید. 

سفیر کشورمان در پایان سخنان خود ضمن اشاره به تجربه دو الگوی متفاوت توسط مردم فلسطین؛ شامل مقاومت و مذاکره؛ مقاومت در فلسطین را  یک فرهنگ و بخشی جدایی ناپذیر از هویت ملی مردم فلسطین و تنها راه نجات آنها دانست. وی همچنین ضمن اعلام همبستگی کامل جمهوری اسلامی ایران با آرمان ملت فلسطین، بار دیگر مسئولیت جامعه بین المللی به ویژه سازمان ملل متحد در پایان دادن به اشغال سازمان یافته سرزمین فلسطین و قدس شریف و کمک به مردم این سرزمین در تعیین سرنوشت خود و تشکیل دولت مستقل فلسطین به پایتختی بیت المقدس را مورد تاکید قرار داد.

در ادامه این همایش، احمد المذبوح، سفیر فلسطین در بلغارستان ضمن تشکر و قدردانی از سفارت جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری چنین نشستی و اهمیت آن برای ملت فلسطین، از روز جهانی قدس به عنوان ابتکار ارزشمند امام خمینی (ره) نام برد که به منظور یادآوری درد و رنج ملت فلسطین و حمایت برای آزادی از چنگال اشغال استعماری رژیم صهیونیستی برگزار می شود.  وی بیان داشت: امام خمینی با این اقدام امت اسلامی را دعوت نمود تا قدس را به عنوان هدف اصلی در قلب خود و فلسطین را به عنوان قطب نمای خود قرار دهند.

سفیر فلسطین در ادامه عنوان نمود: از آن لحظه ای که امام خمینی این موضوع را بر سر زبانها جاری نمود، تا این لحظه، دولت های اسرائیل اشغالگر یکی پس از دیگری میلیاردها دلار برای یهودی سازی بیت المقدس و محو نمودن چهره اسلامی و مسیحی آن، هزینه نمودند.  و امروز در روز جهانی قدس، ما نسبت به خطرات ناشی از تداوم تخریب خانه های فلسطینیان، استعمار اسرائیلی-یهودی، تلاش اسرائیل برای تجزیه زمانی و مکانی مسجدالاقصی، تحقق سیاست اخراج فلسطینیان در برابر سیاست جذب یهودیان و ایجاد شهرک های غیرقانونی، اخراج فعالان و شخصیت های سرشناس جوامع اسلامی و مسیحی و وطن پرستان، تخریب مقابر و قبرستان های تاریخی و تلاش دائمی برای تغییر چهره شهر قدیمی و تخلیه آن از شهروندان قدیمی و اصیل بیت المقدس، چه مرده و چه زنده، با هدف اجرای سیاست اشغال به منظور یهودی سازی بیت المقدس، هشدار می دهیم.

سفیر فلسطین در ادامه ضمن اشاره بر تلاش رژیم صهیونیستی برای اشغال غیر قانونی بخش هایی از کرانه باختری به ویژه در حاشیه رود اردن به خاک خود و مغایرت آن با مقررات و قطعنامه های بین المللی، به تصمیم محمود عباس رئیس دولت فلسطین مبنی بر توقف اجرای تعهدات منعقد شده با آمریکا و رژیم اسرائیل اشاره و دولت آمریکا را مسئول بی عدالتی جاری بر ملت فلسطین و شریک اصلی دولت اشغالگر در تمامی تصمیمات و تدابیر تجاوزگرانه آن دانست.

وی در انتهای سخنان خود مجدداً از سفارت جمهوری اسلامی ایران در صوفیا و سید محمد جواد رسولی، سفیر جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری مراسم مجازی روز قدس تشکر نمود و آرزو کرد که در سال آینده، روز قدس در بیت المقدس، پایتخت فلسطین و در زمین های آزاد شده، جشن گرفته شود.

سخنران بعدی نشست محمد محمد، کاردار سفارت سوریه در بلغارستان بود.  وی نیز ضمن تشکر و قدردانی از سفارت جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری چنین نشستی به تبیین اهمیت آرمان فلسطین به عنوان یکی از اولویت های سیاست خارجی سوریه پرداخت. محمد در این رابطه بیان داشت: سوریه در موضع گیری اصولی خود برای حمایت از مردم فلسطین همواره سرسخت بوده و مدافع هویت عربی القدس، حق قانونی ملت فلسطین برای تعیین سرنوشت خود و برقراری کشور مستقل در سرتاسر قلمرو فلسطین به پایتخت تاریخی و ازلی خود یعنی قدس شریف بوده است.

کاردار سوریه در ادامه موضع گیری اصولی و پی در پی سوریه در خصوص آرمان فلسطین و درگیری اعراب و اسرائیل را دلیل اصلی تلاش های متعدد دشمنان برای نابودی، تجزیه و تخریب آن کشور دانست.

ایشان همچنین یکبار دیگر همبستگی کامل دولت  و ملت سوریه با ملت شجاع فلسطین و حمایت نامحدود خود برای آزادی هر سانتیمتر از سرزمین های اشغال شده عربی را مورد تأکید قرار داد و افزود علیرغم شرایط بسیار سخت ناشی از تروریسم سازمان یافته نظامی، اقتصادی و سیاسی علیه سوریه تحت هدایت برخی قدرت های منطقه ای و بین المللی که با هدف اعمال ضربه بر محور مقاومت و فشار برای فراموشی سپردن آرمان ملت فلسطین و آزادی بلندی های جولان اشغالی سوریه صورت می گیرد، عزم سوریه برای قرار گرفتن در کنار ملت فلسطین را متأثر نساخته و سوریه از هیچگونه تلاش برای حفظ آرمان های فلسطین دریغ نخواهد کرد، و به حاشیه رانده شدن آرمان قدس و لغو حق بازگشت پناهجویان فلسطینی را اجازه نخواهد داد.

کاردار سوریه در پایان ضمن محکوم نمودن تمامی عملکردهای جنایی نیروهای اشغالگر فلسطینی شامل عملیات های سیستماتیک و دائمی یهودی سازی، غصب زمین ها، ایجاد شهرک های غیر قانونی، بی اعتنایی به مشروعیت بین المللی، حقوق بین المللی، قطعنامه های سازمان ملل متحد و همچنین عجله برخی کشورها برای قانونی سازی وجود این تشکل غیر طبیعی و غیر عادی و عادی سازی وضعیت با آن، بر لزوم پایبندی به مقاومت علیه اشغال صهیونیستی و تلاش برای نابودی برنامه ریزی های دولت آمریکا و توطئه های خطرناک آن جهت قانونی سازی اشغال صهیونیستی سرزمین های اسلامی و حضور اسرائیل در قلب جهان اسلام از جمله اقدام به انتقال سفارت خود به قدس و طرح معامله قرن، تاکید کرد.

لازم به ذکر است در میان سخنان هر یک از میهمانان این نشست، کلیپ هایی با زیر نویس بلغاری که از سوی رایزنی فرهنگی کشورمان آماده شده بود به صورت آنلاین در صفحات اجتماعی اشاره شده پخش گردید.

 این مراسم از طریق لینک زیر قابل مشاهده است:

https://www.facebook.com/adm.icc/videos/4183023908382103/

 


١٣:١٤ - جمعه ٢ خرداد ١٣٩٩    /    شماره : ٧٥٠٣٣٦    /    تعداد نمایش : ٥٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پیوندهای بلغارستان

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 342974 | بازدید امروز : 40 | کل بازدید : 482025 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 0.6250