صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما
پیوندهای ایران

   چاپ        ارسال به دوست

روز قدس

همایش و نمایشگاه باشکوه "به سوی قدس"

به همت سفارت و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و با همکاری سفارتخانه­ های کشورهای اسلامی، همایش و نمایشگاه باشکوه "به سوی قدس" در سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) در صوفیه پایتخت بلغارستان برگزار شد. در این مراسم که برای اولین بار با حضور چشمگیر مقامات بلغاری و دیپلمات­های کشورهای مختلف شامل 4 نفر از نمایندگان پارلمان، رئیس حزب آ.ب.و، مشاور رئیس حزب اتکا، 3 نفر از مقامات مفتی­گری، سفرا و دیپلمات­هایی از کشورهای فلسطین، عراق، سوریه، الجزایر، روسیه، کوبا، ونزوئلا، آذربایجان، اندونزی، افغانستان، مراکش برگزار شد، سیدمحمدجواد رسولی، سفیر کشورمان، احمد المذبوح، سفیر فلسطین، آندوف دونچف، رئیس کمیسیون اتباع بلغاری در خارج از کشور پارلمان، محمدابراهیم، رئیس انجمن سوری­ های بلغارستان، ژرژ ریاشی، رئیس انجمن لبنانی­ های بلغارستان به ایراد سخنرانی پرداختند.

حمیدرضا آزادی، رایزن فرهنگی کشورمان در بلغارستان ضمن اعلام این خبر گفت: در ادامه مراسم موفقیت­ آمیز روز قدس در سال گذشته که مورد تقدیر بسیاری از علاقمندان قرار گرفت ، بحمدالله امسال با برنامه­ ریزی دقیق­تر و استفاده از همه ظرفیت­ها مراسم بسیار باشکوهی برگزار شد.

آزادی افزود: برای این منظور همایش روز قدس سال جاری با همکاری سفارتخانه­ های ایران، فلسطین، سوریه، عراق و الجزایر و با دعوت از جامعه مسلمانان، نمایندگان پارلمان و مقامات بلغارستان، دیپلمات­های کشورهای مختلف و علاقمندان به آرمان فلسطین، روز پنجشنبه 9 خرداد در هتل رامادای شهر صوفیه برگزار شد.

در این مراسم رسولی، سفیر کشورمان گفت: روز جهانی قدس، با گذشت نزدیک به چهل سال از زمان اعلام آن از سوی امام خمینی (ره)، به فرصتی وحدت بخش در مقابله با نقض آشکار حقوق بین الملل از سوی رژیم اسرائیل در جهان تبدیل شده است. وی افزود: تلاش برنامه ریزی شده رژیم اسرائیل برای یهودی سازی کامل قدس و نابودی هویت تاریخی و تمدنی قدس شریف وضعیت ناگوار و دردناکی را ایجاد نموده است. تداوم و توسعه شهرک‏سازی‌، کوچاندن اجباری ساکنان غیریهودی فلسطین بویژه بیت ‏المقدس، اقدامات تجاوزکارانه علیه مناطق مختلف فلسطین، کشتار کودکان، زنان و مردان بی ‏دفاع، شکنجه زندانیان بیگناه، تحمیل محاصره ضد انسانی طولانی مدت و بسته شدن نقاط عبور مرزی و گذرگاه ها، قطع ارسال مواد غذایی و دارویی، افزایش تعداد بازداشت شدگان و تعرض به مبارزان و ساکنان فلسطینی در این مناطق از جمله اقدامات ضد انسانی این رژیم است که همچنان علیه مردم مظلوم فلسطین اعمال می‏ گردد.

رسولی در ادامه گفت: این اقدامات، رژیم اسرائیل را به ناقض آشکار حقوق بین الملل و مصوبات مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل متحد تبدیل نموده است. تا کنون قطعنامه های زیادی از سوی سازمان ملل متحد علیه اسرائیل صادر شده است. اما این رژیم با برخورداری از حمایت آمریکا به جنایات خود ادامه داده است. سوء استفاده آمریکا از حق وتو تا کنون مانع از آن شده است که شورای امنیت اقدام جدی علیه اسرائیل اعمال کند. تا کنون ایالات متحده حدود 50 بار قطعنامه های شورای امنیت علیه رژیم اسرائیل را وتو کرده است.

احمد المذبوح دیگر سخنران این مراسم بود. وی گفت: ما از جمهوری اسلامی ایران به جهت زنده نگهداشتن روز قدس و آرمان فلسطین بسیار سپاسگزاریم. وی ادامه دارد: موضوع فلسطین زمانی پیچیده­تر شد که ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده شد. او یک شهر با تاریخ 5000 ساله را به یک کشور 72 ساله هدیه داد. از آنجا که او همه فرآیندهای جهانی را به عنوان خرید و فروش کالا درک می­ کند، موضوع فلسطین را "معامله قرن" نامیده است. آنچه ما می­خواهیم به ترامپ بفهمانیم این است که اورشلیم برای فروش نیست! حقوق فلسطینی­ها برای فروش نیست! و فلسطین برای فروش نیست!

دیگر سخنران این مراسم آندوف دونچف، رئیس کمیسیون اتباع بلغاری در خارج از کشور پارلمان بلغارستان بود. وی گفت: من به عنوان یک عضو پارلمان و به عنوان عضو گروه دوستی بلغارستان و فلسطین، در زمینه روابط بلغارستان و فلسطین فعالیت می­کنم. مردم بلغارستان و فلسطین هزاران کیلومتر دور از یکدیگر هستند، اما موفق به حفظ روابط دوستانه بین خود شده­اند. روابط دوجانبه بین بلغارستان و فلسطین در حوزه های مختلف از جمله در حوزه­های سیاسی، تجاری، اقتصادی، فرهنگی و آموزشی در حال توسعه است. آندوف افزود: بلغارستان روابطی را با تمام نهادهای حکومتی فلسطین برقرار کرده است، اما در عین حال روابط میان دو ملت نیز اهمیت زیادی دارد. ما افتخار می­ کنیم که هزاران شهروند فلسطینی در بلغارستان تحصیل کرده­اند. آنها به پیشرفت اقتصادی و اجتماعی جامعه فلسطین کمک می­ کنند؛ چهره­های فرهنگی و روشنفکران دو ملت وظیفه مبادله فعالیت­ها، ایده­ ها و پیام­ها بر عهده دارند. وی در پایان گفت: بلغارستان انگیزه زیادی برای پشتیبانی از نهادهای مختلف فلسطینی دارد و مایل است با یافتن را­ه حلی مناسب به حل مناقشه فلسطین و اسرائیل کمک کند.

سخنران بعدی محمدابراهیم، رئیس انجمن سوری­های بلغارستان بود. ابراهیم گفت: من خوشحالم که علیرغم دروغ­های بسیاری که در رسانه ­ها گفته می­شود، هنوز حمایت عادلانه از فلسطین وجود دارد. هنگامی که 40 سال پیش، امام خمینی آخرین جمعه ماه رمضان را به عنوان روز قدس اعلام کرد، او فقط نمی­ خواست بگوید که فلسطین جغرافیای منافع ما است، بلکه بیشتر علاقه­مند به سرنوشت مردم فلسطین بود، مردمی که 70 سال است که در تبعید زندگی می­ کنند. وی افزود: بزرگترین دروغی که از سال 1903 گفته شده است این است که در سرزمین فلسطین زمین­هایی بدون مردم وجود دارد و از طرف دیگر یهودیان در سراسر جهان ملتی بدون زمین هستند. این توهم و دروغ تاریخی مردود است. ابراهیم در ادامه گفت: دلیل واقعی برای ایجاد اسرائیل، بی­ثباتی طولانی مدت در قلب جهان یعنی خاورمیانه است. بین روز قدس سال گذشته و روز قدس امسال تفاوت زیادی وجود دارد. امسال می­ خواهند مقدمه"معامله قرن" را آماده کنند. آنها به فلسطینی­ ها پول می­پردازند تا سرزمین خود را ترک کنند، چرا اینطور است؟ چرا جنگ در خاورمیانه شعله­ ور است؟ چه کسی داعش را ایجاد کرد؟ من به شما می­گویم که مسبب همه این اتفاقات موساد، سیا و ام آی سیکس است. آنها این کار را می ­کنند، چرا که می­ خواهند همیشه در این سرزمین آتش جنگ شعله ور باشد.

آخرین سخنران مراسم ژرژ ریاشی، رئیس انجمن لبنانی­های بلغارستان بود. ریاشی گفت: هنگامی که ما درباره فلسطین صحبت می­ کنیم، در واقع درباره مکان­های پر جمعیت شهری صحبت می­کنیم که حتی پیش از همه ادیان وجود داشته است، و هنگامی که در مورد روز فلسطین صحبت می­ کنیم، درباره دعوت امام خمینی از مسلمانان برای کمک به مردم فلسطین، برای عدالت و برای مبارزه با هژمونی ایالات متحده صحبت می­ کنیم. روز فلسطین روز خشم علیه اسرائیل است و از نقطه نظر مذهبی، فلسطین سرزمین پیامبران است. وی در ادامه گفت: ایجاد دولت اسرائیل در سال 1948 با اقدامی خونین و اشغال شروع شد و رنج مردم فلسطین نیز با ایجاد این دولت آغاز گردید. من تعجب می­ کنم، آیا این اقدام درس گرفتن یهودیان از حاثه هولوکاست است؟

ریاشی ادامه داد: 70 سال پس از ایجاد اسرائیل، ما در حال حاضر ظاهرا در "بهار عربی" زندگی می­ کنیم، اما در واقع این "زمستان عربی" است! آیا اتفاقات سوریه طرحی برای "دموکراسی" است؟ خیر، در واقع چیزی که می­ بینیم نابودی و ویرانی اجتماعی مردم سوریه است. در نتیجه باید دانست حمایت از فلسطین تنها دلیل اسلامی ندارد، بلکه در واقع علت اصلی انسانی است.

در ادامه این خبر آزادی، رایزن فرهنگی کشورمان با اشاره به نمایشگاه عکسی که در حاشیه این همایش برگزار شد گفت: در کنار برگزاری همایش، نمایشگاه عکسی از 40 عکس که متناسب با جامعه هدف انتخاب شده است، برای نشان دادن جنایات رژیم صهیونیستی به نمایش در آمد که تحسین حضار را در پی داشت.

آزادی افزود: انتخاب دقیق 3 ویدئوکلیپ در مورد فلسطین و پخش آنها در مراسم از اقدامات دیگری بود که توجه بالای مخاطبین را به دنبال داشت.

وی در پایان گفت: انتشار مقاله­ای در خصوص روز قدس در سایت سفارت، سایت و صفحه فیسبوک رایزنی فرهنگی به دو زبان بلغاری و فارسی و ارسال آن برای ده­ها خبرگزاری و روزنامه از دیگر اقدامات انجام شده در سال جاری بود. وی افزود: دعوت وسیعتر از مخاطبان با استفاده از ظرفیت­های تبلیغی و بویژه فضای مجازیِ در اختیار رایزنی فرهنگی که در یکسال گذشته رشد بسیاری خوبی داشته است، باعث شد جمعیت قابل توجهی در مراسم حضور داشته باشند.


١٢:٣٤ - دوشنبه ١٣ خرداد ١٣٩٨    /    شماره : ٧٣١١٧١    /    تعداد نمایش : ١٠٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پیوندهای بلغارستان

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 334597 | بازدید امروز : 32 | کل بازدید : 471418 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 0.6610