صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما
پیوندهای ایران

   چاپ        ارسال به دوست

گزارش

گالری ملی هنر بلغارستان

 

گالری ملی هنر بلغارستان یک ‌نهاد فرهنگی دولتی می‌باشد و از سال 2005 به این عنوان نامگذاری شده است. این گالری در شهر صوفیه و در کاخ سابق پادشاه قرار دارد. تاریخ ایجاد این نهاد فرهنگی به سال 1953 میلادی  برمی‌گردد و در واقع وارث "گالری هنر صوفیه" می‌باشد که بسیار از آثار خود را  از این گالری به ارث برده است.

گالری ملی هنر، بزرگ‌ترین موزه هنر بلغارستان محسوب می‌شود و در حال حاضر چند ساختمان مختلف را شامل می­شود. در سال­ها مختلف، دیگر سالن‌های مجموعه مانند گالری هنرهای خارجی، موزه ملی هنر نقاشی بلغارستان (در سال 2014 ) و موزه قوم‌شناسی بلغارستان (در سال 2015) به این مجموعه اضافه شده­اند.

در این گالری بیش از 50 هزار اثر از آثار نقاشی، مجسمه، گرافیک و... هنرمندان معاصر و غیر معاصر بلغارستان نگهداری می‌شود که 3 هزار از این آثار در معرض نمایش قرار دارند. در این گالری آثار هنرمندان بزرگ بلغاری همچون ولادیمیر دیمیتروف، مایستورا، زلاتوف بویادژیوف، سیراک سکیتنیک، نیکولای راینو و بسیاری از بزرگان جای‌ داده شده است.

 

هدف اصلی از تاسیس این نهاد، گرد‌آوری، تحقیقات، نگهداری و نمایش میراث فرهنگی و هنرهای بصری هنرمندان معاصر بلغاری و خارجی است. سیستم دیجیتال کردن آثار نیز در دست اقدام است و برای این منظور از همه مشاوره­های حقوقی برای حفظ آثار هنرمندان بهره گرفته می­شود.

فعالیت‌های نمایشی و تحقیقاتی بر اساس برنامه‌های زیر دنبال می‌شوند:

·       برگزاری نمایشگاه­های دائمی و یا دوره­ای در داخل و خارج کشور

·       برگزاری نمایشگاه‌های مشارکتی با افراد و یا ارگان و نهادهای دیگر داخلی و خارجی

·       برنامه‌های تحقیقاتی در زمینه­های هنری

·       برگزاری سمینارها و اجلاس‌های مرتبط

·       اجرای  برنامه‌های متعدد برای اقشار مختلف مردم در راستای دسترسی آنها به آثار هنری

بخش­های مختلف گالری ملی هنر

·       مجتمع کاخ، مرکز نمایشگاه‌های دوره‌ای و موقت.

·       موزه هنر مسیحیت، واقع‌ در ساختمان کلیسای "الکساندر نوسکی"

·       موزه هنر دوره کمونیسم

·       "آرسنال صوفیه"، موزه هنر معاصر

·       خانه‌ موزه­های "ورا ندکوا"، "یکولا تانو"، "ایوان وازارو"

مجموعه‌های این گالری به 5 بخش تقسیم‌شده‌اند:

1-    هنر مسیحیت

2-    هنر تزئینی

3-    هنر نو

4-    هنر معاصر

5-    هنر خارجی

                                    

1.  هنر مسیحیت

آثار بخش هنر مسیحیت گالری هنر در کلیسای بزرگ "الکساندر نوسکی" جا داده ‌شده است. هدف اصلی این بخش، معرفی دوره‌های مختلف هنر نقاشی مسیحی در سرزمین‌ بلغارستان است. آثار این نمایشگاه منحصربه‌فرد هستند و در جاهای دیگر امکان مشاهده آن‌ها وجود ندارد. این آثار دوره زمانی طولانی از اولین دوره تاریخی مسیحیت در امپراتوری روم در قرن چهارم تا قرن‌های 18 و 19 را در بر می‌گیرد. این قطعه زمانی در تاریخ بلغارستان مملو از حوادث سیاسی فرهنگی است و این موضوع به نحوی در آثار قابل‌مشاهده است. 

 2.  هنر تزئینی

این مجموعه شامل 4500 اثر از شاهکارهای هنرمندان بلغاری در زمینه هنر تزئینی می‌باشد. سال‌های متمادی بخشی از این آثار پنهان نگهداشته شده­اند و به همین این دلیل برای علاقمندان جذابیت بسیاری دارند. این آثار خارق­العاده توسط نخبگان هنری در قرن گذشته خلق ‌شده‌اند و شامل آثاری در زمینه هنر تزئینی، بافندگی، سرامیک، چوب ، زیورآلات، مجسمه و.. هستند.

 3.  هنر نو

هنر نو در بلغارستان از پایان سیطره عثمانی (1878) نقطه عطفی در رونق هنر بلغاری محسوب می­شود. در سال‌های دهه 80 قرن نوزدهم، هنرمندان مختلفی بلغاری و خارجی در بلغارستان جمع می­شوند که اغلب فارغ‌التحصیل آکادمی‌های هنر ایتالیا و آلمان بوده­اند. این هنرمندان تحرک جدیدی را به هنرهای تجسمی در کشور می‌بخشند.

4.  هنر معاصر

در اوایل قرن بیستم گروهی از هنرمندان ماهر و جوان بلغاری که به آنها "امپرسیونیست‌های بلغاری" می­گویند، چهره هنر نقاشی بلغارستان را تغییر می‌دهند. گالری ملی هنر سالنی را به هنر نقاشی معاصر بلغاری اختصاص داده است. در این سالن آثار سه نفر از بزرگان هنر، دچکو اوزونوف، الیا پتروف و ننکو بالانسکی به نمایش گذاشته شده است. در این بخش بیش از 14 هزار اثر هنری هنرمندان معاصر نگه‌داری می‌شود.

5.  هنر خارجی

گالری هنر خارجی در تاریخ 1985.11.05 با ادغام آثار موسسه بین‌المللی "سیریل و متودی" که تا امروز نیز فعالیت دارد، افتتاح گردید. در طی سال‌های بعد این گالری، موسسه‌های دیگری را نیز در خودش ادغام نموده و آرشیو بزرگی از هنرهای تجسمی هنرمندان بلغاری و خارجی را در خود جای داده است. ساختمانی که از آن سال‌ها در اختیار این گالری و نهاد قرار داده شده است، قبلا ساختمان چاپخانه‌ دولتی بوده که معماران معروف اتریشی بنا کرده­اند و در خلال جنگ جهانی دوم آسیب زیادی از بمباران را متحمل شده بود.

امروزه این ساختمان که توسط معماران و هنرمندان بلغاری ترمیم شده، بنای کاملا متناسبی برای اهداف ترسیم شده است. این بنای تاریخی در 4 طبقه شامل 19 سالن نمایش و بیش از 3200 متر مربع مساحت، میزبانی آثار هنرمندان است. در حال حاضر بیش از 10000 اثر در نمایشگاه‌های دائمی مجموعه به نمایش درآمده است. با وجود برخی از آثار موجود در این گالری، این مجموعه جایگاه والائی را در شبه ‌جزیره بالکان به خود اختصاص داده است.

 کتابخانه گالری ملی هنر

این کتابخانه با آثاری بالغ ‌بر 6500 جلد کتاب در زمینه­های تخصصی هنری و تاریخ هنر در خدمت محققان، علاقمندان و به ویژه دانشجویان آکادمی هنر می‌باشد.

 تاریخچه بناهای گالری ملی:

1-   کاخ پادشاهی صوفیه

این بنا بلافاصله بعد از آزادسازی بلغارستان از عثمانی (1878) و انتخاب شهر صوفیه  به ‌عنوان پایتخت (1879) ساخته‌ شده است.

آغاز ساخت آن در زمان پادشاه بلغاری الکساندر باتنبرگ اول می‌باشد. این ساختمان به ‌جای خانه والی عثمانی‌ها ساخته می‌شود و معمار آن اتریشی‌ها هستند. این بنا با معماری جدید خود نمای متفاوتی به مرکز شهر صوفیه بخشید.

 

این ساختمان از تاریخ 9 سپتامبر 1944 ساختمان به اقامتگاه هیئت وزرا تبدیل می‌شود. در بخشی از آن نیز آموزشگاهی برای سیاستمداران آن زمان در نظر گرفته شده بود. در سال 1953 با مصوبه هیئت دولت، این ساختمان به عنوان گالری هنر صوفیه تأسیس می‌گردد.  در سال 1978 این بنا به ‌عنوان بنای میراث فرهنگی ثبت شده است.

 

2-   ساختمان چاپخانه دولتی قدیم

چاپخانه دولتی با تصمیم دولت در سال 1880 تأسیس می‌گردد و یک سال بعد از آن رسما افتتاح می‌گردد. به دلیل عدم وجود ساختمانی برای چاپخانه، موقتا در بنای مسجد بزرگ (که امروزه ساختمان موزه باستان‌شناسی می‌باشد) مستقر می­گردد. بعد از چندی ساختمان چاپخانه در سال 1884 از طرف یک معمار اتریشی ساخته می‌شود و در سال 1888 چاپخانه به آنجا منتقل می‌گردد. در سال 1944 و در دوران جنگ جهانی دوم این ساختمان در اثر بمباران تخریب می‌گردد.  بعد از تعمیرات بنیادینی که در سال­های 1981 تا 1987 انجام شد، این ساختمان به عنوان بخشی از گالری ملی هنر به خدمت گرفته شد.


١٩:٢٠ - دوشنبه ١١ تير ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠٨٣١٧    /    تعداد نمایش : ١٢١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پیوندهای بلغارستان

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 323159 | بازدید امروز : 66 | کل بازدید : 456289 | بازدیدکنندگان آنلاين : 2 | زمان بازدید : 0.7188