صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما
پیوندهای ایران

   چاپ        ارسال به دوست

سمینار "فلسطین در اندیشه امام خمینی(ره)"

برگزاری سمینار "فلسطین در اندیشه امام خمینی(ره)" به مناسبت سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) و بزرگداشت روز جهانی قدس

به همت رایزنی فرهنگی کشورمان و با هماهنگی سفارت ج. ا. ایران در بلغارستان سمینار "فلسطین در اندیشه امام خمینی(ره)" به مناسبت سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) و روز قدس در روز پنجشنبه 17/3/97 در هتل رامادای شهر صوفیه و با حضور شخصیت­های سیاسی، علمی، دینی و دیپلمات­های مختلف کشورهای اسلامی به صورت باشکوهی برگزار گردید که در نوع خود کم­نظیر بوده است. اسامی برخی از میهمانان به شرح زیر است:

·       آقای کراسمیر سابف، نماینده مجلس و رئیس گروه دوستی ایران و بلغارستان و عضو حزب گرب (حزب حاکم)

·       آقای آنتون دیمو، نماینده مجلس و عضو گروه فلسطین و بلغارستان و عضو حزب اراده

·       آقای دکتر گئورگی دیموف، دانشمند بلغاری و عضو حزب اپوزیسیون یورش به همراه مسئول دفتر رئیس این حزب

·       آقای وداد احمد، رئیس شورای عالی مسلمانان بلغارستان

·       آقای احمد المذبوح، سفیر فلسطین در بلغارستان

·       خانم دکتر بوگدانا تودوروا، رئیس دپارتمان نظریه­ها و استراتژی­ها اجتماعی و آینده­پژوهی آکادمی علوم بلغارستان

·       آقای محمد ابراهیم، رئیس اتحادیه سوریه­ای­های بلغارستان و تحلیل­گر سیاسی

·       آقای جورج ریاشی، رئیس اتحادیه لبنانی­های بلغارستان و تحلیل­گر سیاسی

·       آقای جلال فائق، نماینده مفتی بلغارستان

·       کاردار سفارت قزاقستان در بلغارستان

·       دیپلمات­های سفارتخانه­های آذربایجان، افغانستان، سوریه و الجزایر

آقای احمد المذبوح، سفیر فلسطین در بلغارستان اولین سخنران این مراسم بود. وی گفت: اجازه بدهید در اول سخنان از برادرانم در سفارت جمهوری اسلامی ایران به جهت دعوت در این مراسم تشکر کنم. همه می‌دانید که در سال 1979 امام خمینی(ره) آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به ‌عنوان روز قدس اعلام کرد. این موضوع ‌یک بار دیگر درایت و آینده­نگری امام خمینی را ثابت کرد. آینده­نگری و پیش‌بینی  خطرهایی که فلسطین را تهدید می‌کند. از نظر ما مشکلات فلسطین به دو بخش تقسیم می­شود: یکی مشکلاتمان با اسرائیل و دیگری مسائل پناهندگان فلسطینی.

وی در ادامه گفت: ما معتقدیم که مسجدالاقصی وقفی است که متعلق به همه مسلمانان است. در این شهر سه دین بزرگ در جوار هم زندگی می‌کنند و به همین دلیل حفاظت از بیت­المقدس وظیفه همه است و نه ‌فقط مسلمانان.

المذبوح افزود: ما نظر قطعی‌مان را در مورد انتقال سفارت آمریکا به بیت­ المقدس اعلام کرده­ایم. در واقع کشوری که خود تاریخچه­ای بیش از 300 سال ندارد، یک شهر با تاریخ و قدمت 5 هزار ساله را به یک رژیم 70 ساله هدیه داد.

سفیر فلسطین در بلغارستان گفت: به همه دوستان بلغاری‌مان اعلام می­ کنم که هیچ سفری به شهر بیت­ المقدس را به دعوت رژیم اسرائیل اجابت نکنند، چرا که ما آن را به ‌عنوان به رسمیت شناختن اقدام ترامپ و آمریکایی­ها قلمداد خواهیم کرد.

وی در پایان افزود: بار دیگر از ملت و دولت ایران سپاسگزارم و از دولت بلغارستان نیز که طی بیانیه‌ای اقدام آمریکایی­ها در انتقال سفارت خود به بیت­المقدس را به رسمیت نشناخته است، تشکر می‌کنم.

در ادامه این مراسم حسن دوطاقی، کاردار سفارت ج. ا. ایران در بلغارستان در سخنانی تقارن سالگرد ارتحال  امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با بزرگداشت روز جهانی قدس در سال 2018 را فرصت مغتنمی دانست تا هرچند به صورت اجمالی، به تبیین جایگاه قدس شریف در اندیشه امام خمینی(ره) و همچنین بایدها و نبایدهای تحولات روزها و هفته­های اخیر سرزمین­های اشغالی بپردازیم.

وی در ادامه گفت: مساله فلسطین و قدس شریف از مهمترین دغدغه­های امام خمینی(ره) در قبل و بعد از انقلاب اسلامی ایران بوده است و می­توان سه محور را در رفتار سیاسی امام در این خصوص استخراج نمود: 1. ضرورت استمرار مساله فلسطین به عنوان اصلی­ترین دغدغه جهان اسلام. 2.ضرورت حفظ وحدت میان گروه­های فلسطینی و دوری از اختلاف. 3. ضرورت تقویت خط مقاومت و مبارزه به عنوان شاه­کلید مقابله با اشغالگری و تجاوز

دوطاقی افزود: شناسایی بیت­المقدس به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا به این شهر از سوی رئیس جمهور آمریکا، در مغایرت کامل با مصوبات مجمع عمومی سازمان ملل متحد (مصوبه 181 مورخ 29 نوامبر 1947، مصوبه 478 مورخ 20 اوت 1980، مصوبات شورای امنیت، مقررات اتحادیه اروپا، مصوبات سازمان همکاری­های اسلامی و...) قرار دارد.

کاردار کشورمان گفت: بر اساس رویکرد امام خمینی(ره)، جمهوری اسلامی ایران همه اقدامات و تلاش­های دولت آمریکا و رژیم اسرائیل که با هدف تغییر وضعیت قانونی و تاریخی قدس و اماکن مقدسه اسلامی و مسیحی و هویت و ترکیب جمعیتی آن انجام می­شود را باطل و غیر قابل قبول می­داند. به اعتقاد ایران برقراری صلح عادلانه در خاورمیانه از طریق حل و فصل مسائل اساسی این بحران از جمله پایان اشغال سازمان یافته فلسطین، بازگشت همه آوارگان و تشکیل دولت مستقل فلسطین به پایتختی قدس شریف بر بستر برگزاری یک همه­پرسی با شرکت اقوام و ساکنان اصلی این سرزمین، امکان­پذیر است.

وی در پایان افزود: نکته آخر اینکه جامعه بین­ الملل چنانچه در این دوره بحرانی، اقدام موثری برای توقف اشغالگری انجام ندهد به تلخی مورد قضاوت قرار خواهد گرفت و نسل­های آینده، تصمیم­ سازان این دوره تاریخی را بی­رحمانه قضاوت و مورد شماتت قرار خواهند داد.

سخنران دیگر این مراسم آقای محمد ابراهیم، رئیس اتحادیه سوریه­ای­های بلغارستان و تحلیل­گر سیاسی بود. وی گفت: علم و حکمت امام خمینی باعث شد که ایشان درک درستی از موضوع فلسطین داشته باشند و آن اینکه در واقع علت بوجود آمدن اسرائیل نه نجات یک ملت (یهود)، بلکه ظلم و تجاوز به ملت دیگری است که در آن سرزمین ساکن هستند.

سخنران دیگر این سمینار آقای کراسمیر سابف، نماینده مجلس و رئیس گروه دوستی ایران و بلغارستان و عضو حزب گرب (حزب حاکم) بود. وی در سخنان کوتاهی گفت: دوستی بین بلغارستان و ایران قدیمی و دیرینه است و من خودم را مسئول می­دانم که این دوستی ادامه یابد. معتقدم که هدف از این سمینار این است که شما به بلغارستان و اروپا اعلام کنید که در دنیا ملتی وجود دارد که تحت ظلم واقع‌ شده و در انتظار عدالت است. من را به ‌عنوان دوستی بدانید که همیشه در کنار شما خواهد بود.

 در ادامه آقای دکتر گئورگی دیموف، پژوهشگر بلغاری، استاد تاریخ در آکادمی علوم بلغارستان و عضو حزب اپوزیسیون یورش به ایراد سخنرانی پرداخت. وی به نقش امام خمینی در رشد و رهبری معنوی جهان اسلام اشاره نمود و اینکه انقلاب اسلامی ایران تمامی جهان را غافلگیر نمود. انقلاب اسلامی حکومت پادشاهی را با حکومت اسلامی جایگزین نمود که مبتنی بر رعایت قوانین شرعی، در عین حال حامل ریشه­های تمدنی و فرهنگی باستانی ایرانی است. دقیقا در آن، روح قوی دین اسلام و تمدن باستانی ایران مشاهده می­شود که نمی­توان آن را در بند نمود و یا آن را به عنوان یکی از فاکتورهای اصلی ژئوپلتیک جهانی نادیده گرفت.

خانم دکتر بوگدانا تودوروا، رئیس دپارتمان نظریه­ ها و استراتژی­های اجتماعی و آینده ­پژوهی آکادمی علوم بلغارستان دیگر سخنران این سمینار بود. وی گفت: اغراق­ آمیز نیست اگر بگوییم ایران و فلسطین به دلیل شرایط اجتماعی، اقتصادی و دلایل دیگری همچون چالش­های برنامه هسته ­ای ایران همواره در مرکز توجه بوده­ اند. اما از نگاهی دیگر ما در مورد کشورهای بزرگی با تاریخ کهن و میراث فرهنگی صحبت می­کنیم. امروز ما در مورد قدس و بیت­ المقدس صحبت می­ کنیم. شهر قدس شهری است با اهمیت ویژه دینی و ملی برای مردم فلسطین. حرم شریف، مسجدالاقصی و قبه­الصخره سومین جایگاه مقدس مسلمانان است، جایی که پیامبر اسلام در اوایل رسالت خود به سوی آن نماز می­خواند. در آنجا سنگی وجود دارد که مسلمانان معتقدند پیامبر از آنجا به معراج رفته است.

سخنران دیگر این سمینار آقای جورج ریاشی، رئیس اتحادیه لبنانی­های بلغارستان و تحلیل­گر سیاسی بود. وی گفت: روز قدس موضوعی است که همه مسلمانان را در بر می­گیرد. دعوت امام خمینی برای بیداری همه مسلمان است، دعوتی که علیه یک غاصب در منطقه مبارزه کنند. در دیدگاه امام خمینی، این روز در واقع فقط روز فلسطین نیست، بلکه روز همه انسان­ها و ملت­های مظلوم است که علیه ظلم و استکبار مبارزه می­ کنند. روزی است که ملت­ها علیه استکبار جهانی و آمریکا مبارزه می­کنند. به همین دلیل هم روزهای اول انقلاب اسلامی ایران، سفارت اسرائیل تبدیل به سفارت فلسطین گردید.

لازم به ذکر است در میان سخنرانی­ها کلیپ­های زیبا و تاثیرگزاری از مظلومیت مردم فلسطین و محور مقاومت پخش شد.

 


١٤:١٨ - پنج شنبه ٢٤ خرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠٧٤٤٣    /    تعداد نمایش : ١٣٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پیوندهای بلغارستان

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 323151 | بازدید امروز : 53 | کل بازدید : 456276 | بازدیدکنندگان آنلاين : 2 | زمان بازدید : 0.9843