صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما
پیوندهای ایران

   چاپ        ارسال به دوست

استقبال بلغارها از هنر خوشنویسی ایران در جشنواره «آسیا از نزدیک»

استقبال بلغارها از هنر خوشنویسی ایران در جشنواره «آسیا از نزدیک»

استقبال بلغارها از هنر خوشنویسی ایران در جشنواره «آسیا از نزدیک»

رایزنی
شناسهٔ خبر: 4021553 - سه‌شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۲
معاون رئیس جمهور بلغارستان از غرفه و کارگاه آموزش خط فارسی ایران در جشنواره «آسیا از نزدیک» بازدید کردند. همچنین در این جشنواره هنر خوشنویسی ایرانی‌ها مورد استقبال قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، جشنواره بین المللی کشورهای آسیائی تحت عنوان «آسیا از نزدیک» با سخنرانی الیانا یوتوا معاون رئیس جمهور بلغارستان و با حضور سفرا و رایزنان فرهنگی دیپلماتهای خارجی مقیم  و محمدعلی کیانی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بلغارستان و با حمایت وزارت گردشگری، وزارت امور خارجه، شهرداری صوفیه و همکاری رئیس گروه  کشورهای آسیائی، در پارک بزرگ بوریسوا، با حضور بیش از پنج هزار نفر افتتاح شد.

در ابتدا این مراسم خانم شری استارا راسجید سفیر اندونزی و رئیس گروه دیپلماتیک کشورهای آسیائی در مراسم افتتاح این جشنواره گفت: این نوع مراسم‌ها نشان می‌دهند که جامعه بلغارستان نه تنها بردبار بلکه چند فرهنگی است و با دید باز و خوشحالی فرهنگ آسیائی را می‌پذیرد. این جشنواره با حضور کشورهای آسیائی از جمله جمهوری اسلامی ایران، فرهنگ و هنر و آثار تاریخی و غذاهای سنتی خود را در معرض دید دوستداران فرهنگ آسیائی قرار دادند.

سپس خانم الیانا یوتوا معاون رئیس جمهوری بلغارستان در افتتاح این جشنواره ضمن تشکر از حضور کشورهای برگزار کننده جشنواره فرهنگ آسیائی گفت: کشورهای آسیایی همیشه مورد حمایت و پشتیبانی نهاد ریاست جمهوری بلغارستان  را خواهند داشت.

معاون رئیس جمهور بلغارستان تاکید کرد: در نمایشگاه و غرفه‌های این جشنواره روح فرهنگ و هنراین کشورها را می‌توانیم احساس کنیم.

ایلنا یوتوا اظهار داشت: صمیمانه ازکشورهای دوست از جمله کشورهای هند، چین، اندونزی، ایران، ژاپن، پاکستان، فلسسطین، کره؛ فیلیپین، سوریه، ویتنام، تایلند تشکر می‌کنم که توانستید با کمک همدیگر این جشنواره را برپا کنید و فرهنگ‌هایی که برای مردمان بلغارستان معرفی شده بود، با حضوره قطره ای از فرهنگ خود در دل مردم بلغارستان نفوذ کنند.

معاون رئیس جمهور بلغارستان گفت: نهاد ریاست جمهوری همیشه پشتیبان اینگونه برنامه‌ها خواهد بود تا بتوانیم فرهنگ کشورهایی که با آنها روابط سیاسی بسیار خوبی داریم به مردمان معرفی  کنیم.

محمدعلی کیانی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران هم در گفتگویی اعلام کرد: با همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بلغارستان به منظور شناساندن فرهنگ و هنر غنی ایرانی جهت دوستداران ایران با برپائی غرفه و کار گاه آموزشی همانند سایر کشورها به نمایش درآمد.

رایزن فرهنگی کشورمان گفت: در غرفه ایران کارگاه هنر خوشنویسی جهت دانشجویان زبان فارسی و ایرانشناسی  توسط استاد دکتر رضا شیخ بیکلو از مرکز اسلامی برلین، غذاهای سنتی، نمایشگاه کارگاه صنایع  و هنر دستی  آموزش زبان فارسی، نمایشگاه کتاب و عکس در خصوص اماکن تاریخی و توریستی ایران، وجود داشت که هنگام بازدید معاون رئیس جمهور بلغارستان از غرفه ایران مورد استقبال او قرار گرفت و گفت فرهنگ ایران دارای قدمت هزاران ساله دارد و برای مردم ما  شناخته شده است.

هنگام بازدید معاون رئیس جمهور بلغارستان نام وی از قبل توسط استاد رضا شیخ بیکلو خوشنویس معروف کشورمان به زبان فارسی و هنرخوشنویسی ایرانی نوشته شده و به او تقدیم شد که مورد خوشحالی و شگفتی وی قرار گرفت و در تمام مسیرها لوح فارسی در دستان ایشان بود.

این جشنواره در تاریخ ۱۱ تیر ماه ۱۳۹۶ مطابق با ۲ جولای ۲۰۱۷ به مدت یک روز از ساعت ۹ صبح الی ۲۲ در صحن تابستانی پارک بزرگ بوریسوا برگزار شد و کبوتر صلح و دوستی، توسط سفرا و رایزنان فرهنگی و دیپلمات‌های خارجی مقیم و معاون رئیس جمهور بلغارستان در فضای آزاد باغ بوریسوا به پرواز درآمد.


١٦:١٩ - سه شنبه ١٣ تير ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨١٦٦٩    /    تعداد نمایش : ١١٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پیوندهای بلغارستان

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 301124 | بازدید امروز : 55 | کل بازدید : 425309 | بازدیدکنندگان آنلاين : 3 | زمان بازدید : 0.6718