صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما
پیوندهای ایران

   چاپ        ارسال به دوست

وضعیت زنان و خانواده در بلغارستان

وضعیت زنان و خانواده در بلغارستان

خانم‌ها سن ژنا تودوروا، آکاترینا لویو میروا پاولوا و ایلیانا ترامووا زنان رسانه‌ای بلغارستان هفته گذشته از پایگاه تحلیلی- خبری مهرخانه بازدید کردند و به تشریح وضعیت زنان در بلغارستان پرداختند.


خانم‌ها سن ژنا تودوروا، آکاترینا لویو میروا پاولوا و ایلیانا ترامووا زنان رسانه‌ای بلغارستان هفته گذشته از پایگاه تحلیلی- خبری مهرخانه بازدید کردند و به تشریح وضعیت زنان در بلغارستان پرداختند. گزارش زیر، خلاصه‌ای از مباحث مطرح‌شده توسط این زنان در مورد کشورشان است. 

به گزارش مهرخانه،
 تا حدودی در قرن نوزدهم و به‌ویژه از اواسط قرن گذشته زنان بلغارستانی توانستند نقش فعالانه‌تری در  زندگی سیاسی و اجتماعی داشته باشند. ما در بلغارستان در قرن بیستم به این سمت رفتیم که حقوق زن و مرد برابر شود و زنان برای ایفای نقش‌های خود در جامعه حق برابری با مردان داشته باشند. 

محدودیتی برای ادامه تحصیل دختران وجود ندارد 
در کشور ما محدودیتی برای ادامه تحصیل دختران و رفتن آنها به دانشگاه وجود ندارد. در ابتدا سال‌های تحصیل در مدرسه یازده سال بود که سپس به دوازده سال افزایش پیدا کرد. حدود 40 سال پیش وضعیت به این صورت بود که همیشه نمره‌های دختران بالاتر از پسران بود اما بیشتر پسران را برای ورود به دانشگاه انتخاب می‌کردند. من 40 سال پیش در رشته فلسفه وارد دانشگاه شدم. آن زمان بالاترین نمره 6 بود و تقریباً همه نمره‌های ما نزدیک به عالی بود. در مدرسه یکی از دخترانی که هم‌کلاسی من بود مدال طلا در درس خواندن داشت اما متأسفانه به دلیل نمرات کمتر نتوانست وارد دانشگاه شود اما در همان سال بعضی از پسران همان مدرسه از مناطق جنوبی بلغارستان وارد دانشگاه شدند و با ما درس خواندند درحالی‌که نمره امتحان ورودی آنها کمتر بود. درواقع، تصور سیاستمداران این بود که بهتر است پسران در برخی از رشته‌ها وارد دانشگاه شوند. 
 
65 درصد از شاغلان رسانه در بلغارستان زن هستند/ حضور بیشتر مردان در بخش مهندسی
در جمهوری بلغارستان در بخش خبرنگاری feminization وجود دارد و خبرنگاران را بیشتر از میان زنان انتخاب می‌کنند. به‌طوری که 65 درصد از افرادی که در حوزه وسایل ارتباط جمعی کار می‌کنند، خانم‌ هستند اما در بخش مهندسی و فنی مردان بیشتر وارد دانشگاه می‌شوند. 

جمهوری مدرن امروزی بلغارستان عضو اتحادیه اروپا شده و به همین دلیل دانشجویان ما این امکان را دارند که غیر از دانشگاه‌های بلغارستان به راحتی برای تحصیل به دانشگاه‌های بعضی از کشورهای اتحادیه اروپا یا ایالات متحده بروند. البته، این موضوع به توانمندی‌های دانشجو و نتایجی که توانسته کسب کند نیز بستگی دارد. از سوی دیگر، توانمندی‌های خانواده دانشجو هم اهمیت دارد چون همه جا تحصیل مجانی نیست. در کشور ما افرادی هستند که به‌صورت دولتی درس می‌خوانند و افرادی هم هستند که برای تحصیل پول پرداخت می‌کنند. به همین دلیل مسائل مالی در زمینه تحصیل تأثیرگذار است و بیشتر پرداخت‌های مالی را والدین باید انجام دهند. 

ما شنیده‌ایم که در ایران آموزش و تحصیلات عالیه در سطح بسیار خوبی برای زنان وجود دارد و تا جایی که در مورد زنان ایرانی متوجه شده‌ایم مشکل آنها درس خواندن نیست بلکه مشکل این است که چگونه بین تحصیل، کار و خانواده تعادل ایجاد کنند. 

یک زن برای رسیدن به اهداف خود باید 10 برابر بیشتر از یک مرد تلاش کند
در بلغارستان حقوق زن و مرد برابر است اما تجربه من این است که زنان باید 10 برابر بیشتر از مردان تلاش کنند تا بتوانند به خواسته‌ها و اهداف خود برسند چون کارهایی که یک زن انجام می‌دهد بسیار بیشتر از کارهایی است که یک مرد باید انجام دهد. یک زن به‌عنوان مادر و همسر باید علاوه بر انجام کار منزل، درس بخواند و کار کند و برای این‌که بالاتر از مردها باشد، باید کارهای بیشتری انجام دهد و بیشتر از آنها بداند؛ وگرنه دیده نمی‌شود. وقتی هم که دیده نشود نمی‌تواند پیشرفت کند. 

جوانان بلغاری دیر ازدواج می‌کنند
مشکلی که در کشور ما وجود دارد این است که جوانان دیر ازدواج می‌کنند چون یا می‌خواهند درس بخوانند یا می‌خواهند شرایط مالی خود را ارتقا دهندو  به همین دلیل مشکلات اجتماعی و مشکلات شخصی برای آنها به‌وجود می‌آید و به دلیل بالا رفتن سن دیگر نمی‌توانند ازدواج کنند و بچه‌دار شوند. همین مسأله مشکلات اجتماعی زیادی را به وجود می‌آورد. وقتی یک خانم ازدواج نکند خودش باید به تنهایی مخارج زندگی خود را تأمین کند و باید خیلی کار کند و در این صورت آرامش چندانی نخواهد داشت. همیشه هم وضعیت به این صورت خواهد بود که زندگی شخصی او از خواسته‌هایش بسیار دور می‌شود. 

زنان جوان زیادی هم هستند که برای تحصیل به خارج از کشور رفته‌اند و همان جا کار و زندگی می‌کنند و دیگر به بلغارستان برنمی‌گردند. به همین دلیل بیشتر افراد با سنین بالا در بلغارستان باقی مانده‌اند. درست است که ما از برابری حقوق زنان و مردان صحبت می‌کنیم اما خانمی که می‌خواهد کار، تحصیلات و خانواده خوبی داشته باشد اگر از سوی خانواده خودش یا همسرش حمایت نشود، شاید نتواند به همه اهدافش برسد. 

در بلغارستان زنان کار می‌کنند اما مشکل این است که شغل بسیار کم است. با این وجود، طبق قانون مردها نباید همه هزینه‌های زندگی و هزینه‌های همسر را بپردازند. درست است که زن، بچه را به دنیا می‌آورد اما پدر و مادر هر دو باید برای بچه کار کنند و خانم نمی‌تواند بگوید همه هزینه‌های بچه باید با پدرش باشد. ما چنین قانونی نداریم که زنان در خانه وظیفه تأمین هزینه‌ها را نداشته باشند یا مرد بعد از طلاق به زن پول بدهد. تا وقتی زن و شوهر با هم زندگی می‌کنند، هر دو موظف هستند که هزینه‌های زندگی و فرزندان را بپردازند اما وقتی طلاق می‌گیرند، پدر باید هزینه بچه‌ها را پرداخت کند. درواقع، بعد از طلاق اغلب مادرها بچه را می‌گیرند اما هزینه‌ها را پدر می‌پردازد. 

در بلغارستان بچه‌های زیادی هم از پدر و مادرهایی که با هم ازدواج نکرده‌اند یعنی ازدواج آنها قانونی نیست به‌وجود می‌آیند. این افرادبا هم ازدواج نمی‌کنند چون هنوز نمی‌دانند باید با هم زندگی کنند یا نه، اما بچه به‌وجود آمده است. 

رشد منفی جمعیت در بلغارستان/ تسهیلات شغلی زنان
نرخ رشد جمعیت در بلغارستان خیلی پایین است اما برای حل این مشکل هیچ کاری انجام نشده است. دولت به کسانی که بچه‌دار می‌شوند پول می‌دهد اما این پول آنقدر زیاد نیست که کسی به آن رغبتی نشان دهد. 

زنان شاغل مرخصی زایمان دارند که یک‌سال مرخصی با حقوق است و بعد از آن هم پولی برای نگهداری از بچه می‌پردازند. اگر خانواده در بحث‌های مالی مشکل داشته باشند پدر و مادر هر دو باید کار کنند و در این صورت بچه را به مهدکودک می‌سپارند. البته، این کار هم راحت نیست چون جا در مهدکودک‌ها مدام کمتر می‌شود. مثلاً بسیار از مردم می‌خواهند به صوفیه، پایتخت بلغارستان بیایند و چون در آنجا امکان کار کردن بیشتر است اما همین مسأله هم مشکلاتی را به وجود می‌آورد. 

تعداد مردان در مناصب سیاسی بیشتر از زنان است
بسیاری از جوانان بلغار برای تحصیل به کشورهای غربی می‌روند و از آن جایی که در بلغارستان کار کم است در آن کشورها کار پیدا می‌کنند. بعد هم غالباً با یک فرد خارجی ازدواج می‌کنند و در همان کشور بچه‌دار می‌شوند و می‌مانند. این مسأله باعث کاهش جمعیت بلغارستان شده؛ به‌طوری که جمعیت کشور ما در 25 سال اخیر کم شده و متأسفانه رشد منفی جمعیت وجود دارد. 

در حال حاضر، زنان بلغار در بخش‌های مختلف جامعه ایفای نقش می‌کنند. الان معاون رییس‌جمهور بلغارستان یک خانم است و زنان در بخش‌های دیگر دولت هم نقش دارند. آنها در پارلمان نیز حضور دارند اما به‌طور کلی تعداد مردان در این مناصب بیشتر از زنان است. 


١٩:١٩ - پنج شنبه ٢٨ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ٦٧٢٣٥٦    /    تعداد نمایش : ٣٩٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پیوندهای بلغارستان

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 306215 | بازدید امروز : 30 | کل بازدید : 432484 | بازدیدکنندگان آنلاين : 13 | زمان بازدید : 0.6719